Ayın Konusu

MASAJ TEKNİKLERİ

 

Masaj  bilinen en eski tedavi yöntemlerinden biridir. Masaj, fiziksel kondüsyonu korumak, kas tonusunu artırmak, gevşeme sağlamak, dolaşımı uyarmak, kardiovasküler sistem ve sinir sisteminde tedavi edici etkiler oluşturmak ve tüm vücut sistemleri arasında etkileşimi dengelemek amacıyla uygulanır.

a) Klasik Masaj (Geleneksel Avrupa Masajı – İsveç Masajı)
Fizyoterapistler tarafından en sık kullanılan masaj tekniğidir. Yüzeydeki kas kitlelerine kalbe doğru kan akımının yönünü izleyerek stroking,  kneading, friksiyon, perkusyon ve vibrasyon hareketleri ile uygulanır. Amaç genel bir gevşeme oluşturmak, dolaşımı artırmak, eklem hareketliliğini artırmak, kas gerginliğini azaltmaktır.
b) Derin Doku Masajı
Daha derinde yer alan kas fasya ve konnektif doku sahalarına derin basınç ile uygulanan yavaş stroking derin basınç ve friksiyon hareketlerinden oluşur. Klasik masajda kullanılan birçok hareket derin doku masajında da kullanılır. Fakat klasik masaja göre basıncın şiddeti daha derindeki alanlara yoğunlastığı için basıncın şiddeti daha fazladır, ancak hareketler daha yavaştır. Kronik kas gerginliklerini giderme, kas, tendon ve ligamentlerdeki adezyonları açma amaçlıdır. Uygulamada parmak uçları yumruk yapılmış elin eklem çıkıntıları dirsekler veya ön kollar kullanılır. Bu masaj biraz ağrıya yol açabilir.
Kullanılmadığı Durumlar:
  • Enfeksiyoz Deri Hastalıkları, Açık Yaralar
  • Kemoterapi Veya Radyoterapi (Doktorun Önerisi Olmadan)
  • İleri Derecede Osteoporoz
  • Kan Pıhtılaşmasına Yatkınlığı Olanlar
  • Gebelikte
  • Ekimoz Enflamasyon Yara Bulunan Deri Sahaları, Tümörler, Abdominal Herniler Ve Yeni Oluşmuş Kırıklar Üzerine Uygulanmaz

c) Transvers (Cross-Fiber) Friksiyon Masajı
Kas, ligament ve tendon  gibi  derin yapılar üzerine uygulanır. Genellikle tek parmak ucu, başparmak veya diğer parmak uçları karşılıklı tutularak uygulanır. Amaç derin yapılardaki akut yaralanmadan sonra fibröz yapışıklıkların oluşmasını engellemek, kronik yaralanmalardan sonra oluşan fibroz doku yapışıklıklarını parçalamaktır. Akut durumlarda 1-2 dakika, kronik durumlarda 15-20 dakikaya varan süreler olabilir. Tek bir nokta üzerine uygulanan lokal bir tekniktir iyi bir anatomi bilgisi gerekir.
d) Miyofasyal Gevşetme (Miyofasyal Trigger Nokta Tedavisi)
Fasyayı germek amaçlı uygulanan bir tekniktir. Anormal şekilde gerginleşmiş fasya tarafından mobilitesi engellenmiş olan deri, kas ve bağları gevşetmek için fasya sisteminin spesifik yönleri doğrultusunda  uzun süreli nazik ve hafif basınç verilerek uygulanır.
e) Konnektif Doku Masajı 
Vücut yüzeyini oluşturan konnektif doku katmanları üzerine çekmeler yaparak uygulanan bir tekniktir.
f) Yumuşak Doku Mobilizasyonu
Kas ve fasyadaki sınırlamalar doğrultusunda yapılan kuvvetli pasif germelerdir.
g) Nöromuskuler Masaj (Trigger Nokta Masajı)
Tek tek kaslar üzerine  yüzeysel basınçla uygulanan  bir masaj şeklidir. Kan dolaşımını artırmak, trigger noktaları gevşetmek, kas spazmını azaltmak ve sinirler üzerindeki basıncı azaltmak amacıyla kullanılır. Ağrı giderici etkileri nedeniyle sık kullanılan bir tekniktir.
h) Spor Masajı
Sporcuların performansını artırmak amacıyla farklı masaj teknikleri (klasik masaj, derin doku masajı,  transvers friksiyon masajı) kullanılmaktadır. Spor karşılaşmalarından önce sporcunun ısınma rutininin bir parçası olarak yapılır ve sporcuyu karşılaşmaya hazırlar. Egzersizden sonra da gecikmiş kas ağrısını azaltmak ve iyileşmeye yardımcı olmak amaçlı da kullanılır.
i) Manüel Lenfatik Drenaj Masajı
Lenfatik sıvı drenajına yardım etmek için hafif ritmik stroklarla uygulanan bır masajdır. Mastektomo sonrasında gelişen şişliklerde ve nöropatik durumlarda kullanılır .
2) Doğu Teknikleri
a) Geleneksel Doğu Masajı
  • Acupressure :
qi akışını etkileyerek ağrı ve stresi azaltmak amacıyla akupunktur veya trigger noktalar üzerine parmaklar veya baş parmak ile basınç uygulayarak yapılan bir çeşit Çin masajıdır.
  • Shiatsu :
Acupressure’ın Japon versiyonudur. Akupunktur noktalarına parmak ile derin basınç uygulayarak yapılır. Ayrıca eller, dirsekler, dizler ve hatta ayaklar da kullanılarak geniş sahalar üzerine yapılır.
a) Enerji Yöntemleri (Bioenerji)
Bioenerji alanı olarak da adlandırılan ve beden ile zihin arasında bağ oluşturarak fiziksel ve ruhsal durumu etkileyen bir cins yaşam enerjisi olduğuna inanılır. Vücutta dolaşan qi enerjisini dengeleyerek tedaviyi amaçlar.
b) Cranio-Sacral Terapi
Kafatasını oluşturan kemiklerin tam olarak birbirine kaynamamış olmasından yararlanarak kemikler ve yumuşak dokular üzerine uygulanan hafif şiddette manuel basınç ile serebrospinal sıvının atım ritminin ve akış hızının değiştirilebileceği esasına dayanan bir tedavi yöntemidir.
c) Refleksoloji (Zone Terapi)
Natürel enerji akışının dengelenmesi için anahtar noktalar üzerine manuel basınç uygulanması esasına dayanır. Vücuttaki bütün organların ve bezlerin ayak tabanında temsil ettiği refleks noktaların varlığının kabul edilmesidir. Bu noktalara uygulanan masajla stresin iyileşeceği,  kas gerginiklerinin azaltılacağı, dolaşımın düzeleceği ve enerji akışının dengeleneceği ileri sürülmektedir…
Beğen Paylaş!
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

*

 

SON YAZILAR